Reusable black binder clip with silver arms securely fastens stacks of paper. Tempered steel provides extra strong hold and clips spring back into shape when removed.
Additional information
| Weight | 0.0370 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.20 × 1.20 × 0.80 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Clip/Clamp Width | 0.5" |
| Clip/Clamp Color(s) | Black/Silver |
| Clip/Clamp Coating/Finish | Epoxy |
| Clip/Clamp Trade Size | Mini |
| Clip/Clamp Type | Binder Clips |
| Clip/Clamp Material(s) | Steel Wire |
| Global Product Type | Binder Clips |
| Clip/Clamp Jaw-Size Capacit | 0.25" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505720101 |
| MPN | A7072010A |
| Brand | ACCO |














Reviews
There are no reviews yet.