ASUS VA24ECPSN Docking Monitor – 23.8 inch, Full HD, IPS, Frameless, USB-C, RJ45, 75Hz, Adaptive-Sync, Stereo Speakers, Low Blue Light, Flicker Free, Ergonomic Design, Wall Mountable
- 23.8-inch Full HD (1920 x 1080) resolution with IPS 178° wide viewing angle panel
- Extensive connectivity with HDMI, USB-C, DisplayPort, earphone jack, USB hub and RJ45 LAN port for the most flexibility
- USB-C port allows simple laptop docking for data transmission and video signal to the display, as well as up to 65W charging the laptop via just one cable
- Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience
- Ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing position
- ASUS Eye Care monitors feature T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Supports both Adaptive-Sync with NVIDIA GeForce* graphics cards and FreeSync with AMD Radeon graphics cards *Compatible with NVIDIA GeForce GTX 10 series, GTX 16 series, RTX 20 series and newer graphics cards
ASUS Docking Monitor | Enhance Your Productivity
ASUS VA24ECPSN is a 23.8 inch Full HD (1920 x 1080) monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Stable Internet connection and one-cable docking to your laptop with RJ45 and USB-C connection. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
The USB-C That Does It All
An included USB-C® port enables superfast data transfers, DisplayPort connectivity and 65W power delivery to charge devices via just one USB-C cable. The monitor also serves as a USB hub: any device connected to the USB Type-A ports gains access to other peripherals hooked up to the other USB ports.
Expansive Connectivity
Along with a USB-C port, ASUS VA24ECPSN offers an HDMI, DisplayPort, three USB-A downstream ports and RJ45 ? so its compatible with a wide variety of devices. VA24ECPSN even includes an RJ45 Ethernet port to provide connected devices with a stable Internet connection for more space saving and convenience. It also has pass-through port for the headphone jack input.
- Is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- USB Type-C allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- 23.8″ viewable screen size provides a lively viewing experience
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- Enjoy crisp content and energetic hues with the 300 Nit brightness
- 23.8″ screen size with 1920×1080 resolution provides a native display of a Full HD video sources without any degradation due to down-sampling technologies
- LED backlight technology offers visual brilliance with maximum efficiency
- 1920 x 1080 maximum resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- 75 Hz standard refresh rate reduces blur to ensure maximum efficiency
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
Additional information
| Weight | 7.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.90 × 21.20 × 12.70 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Brightness | 300 Nit |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Depth with Stand | 8.32" |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Product Type | LCD Monitor |
| Response Time Details | 5ms GTG |
| Number of USB Ports | 4 |
| Response Time | 5 ms |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Weight with Stand (Approxim | 11.79 lb |
| TCO Certified | Yes |
| Features | Anti-glare,Flicker-free,Splendid Video Intelligence Technology,GamePlus,QuickFit,Low Blue Light,Eye Care+ Technology,Cable Lock Slot,Ergonomic Design,Wide Viewing Angle,Eye-Care,Eye Care Technology,Cable Management |
| Product Model | VA24ECPSN |
| Height with Stand | 17.73" |
| Package Contents | <ul> <li>VA24ECPSN Widescreen LCD Monitor</li> <li>HDMI cable</li> <li>Power cord</li> <li>Quick start guide</li> <li>USB-C cable</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 84 kHz |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| HDCP Supported | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Swivel,Tilt |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Tearing Prevention Technolo | Adaptive Sync |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Website Addres | |
| Energy Star | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Screen Size Class | 24" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver),TCO Certified,TCO Certified Edge |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Width with Stand | 21.24" |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | VA24ECPSN |
| Brand | Asus |


























Reviews
There are no reviews yet.