V7 L238IPS-HAS-N 24″ Class Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black
Login to View Prices
4 in stock
The sleek and stylish 23.8″ monitor from V7 is a stunning display and features a height adjustable stand with swivel and tilt for optimum ergonomics. It boasts a HDMI, VGA and DisplayPort inputs, so you can be sure it will work with virtually any machine you want to connect. With full HD 1920×1080 resolution, vivid colors and integrated speakers, this display provides a rich, multi-media experience for business or pleasure. Additionally, the display is VESA 100x100mm mountable to optimize your workspace, plus it’s backed by a 3 year manufacturer’s warranty.
- Height-adjustable stand with swivel, tilt, and pivot, to optimize position and viewing angle
- Ultra-thin bezel design for a high-end appearance
- Input options HDMI, DisplayPort and VGA – HDMI cable included
- Mount ready with 100 x 100 VESA pattern
- 1920 x 1080 Full HD Resolution for an excellent viewing experience
Additional information
| Weight | 5.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.10 × 21.30 × 12.60 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Color | Black |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
| Weight with Stand (Approxim | 8.42 lb |
| Width with Stand | 21.34" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Product Type | LCD Monitor |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Package Contents | <ul> <li>23.8" FHD 1920×1080 Height Adjustable IPS LED Monitor</li> <li>Height Adjustable Stand</li> <li>VESA Adapter</li> <li>2 x M4x12</li> <li>2 x M4x30</li> <li>Quick Installation Guide</li> <li>HDMI Cable</li> <li>US Power Cord</li> <li>Power Adapter</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Product Model | L238IPS-HAS-N |
| Stand Adjustments | Height,Swivel,Tilt,Pivot |
| Depth with Stand | 8.27" |
| Features | Ergonomic Design |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| DisplayPort | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Height with Stand | 19.13" |
| Speakers | Yes |
| Brightness | 250 Nit |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy Star | Yes |
| Response Time | 14 ms |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| VGA | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0662919114874 |
| MPN | L238IPS-HAS-N |
| Brand | V7 |


















Reviews
There are no reviews yet.