Ampad Basic Perforated Writing Pads – 50 Sheets – Stapled – 0.34″ Ruled – 15 lb Basis Weight – 8 1/2″ x 11 3/4″ – White Paper – White Cover – Sturdy Back, Header Strip, Micro Perforated, Chipboard Backing – 1 Dozen
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Cover Color | White |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Chipboard Backing |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Basic Perforated Writing Pads |
| Manufacturer Part Number | 20360 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pad features 50 legal-size sheets of quality, white writing paper. Sturdy chipboard back provides writing support. Dark blue header strip is attached with strong staples. Perforated pages in pad allow neat, no-tear sheet removal. Each legal/wide-ruled sheet has 11/32" line spacings and a 1-1/4" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |











