Alera QUB Series Corner Sectional, 26.38″ x 26.38″ x 30.5″, Black
Login to View Prices
Contemporary geometric reception room sectional set can be configured in endless possibilities. Tufted seat design with straight backs and arms for a modern yet comfortable look. Corner sectional can be configured with armless sectional and ottoman. Silver steel frames and legs adds style.
Additional information
| Weight | 53.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.20 × 26.00 × 25.60 in |
| Seat Surface Material Famil | PU Leather |
| Seat Depth | 20.5" |
| Seat Height | 17.5" |
| Series Name | Alera® QUB Series |
| Overall Width | 26.38" |
| Global Product Type | Sectional Seating |
| Overall Weight Capacity | 275 lb |
| Overall Depth | 26.38" |
| Overall Height | 30.5" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 30% |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Individuals Accommodated | 1 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Base/Frame Material Family | Metal |
| Post-Consumer Recycled Cont | 5% |
| Color Family | Black |
| Base/Frame Color | Silver |
| Back Surface Material Famil | PU Leather |
| Seat Surface Material | Polyurethane |
| Back Surface Material | Polyurethane |
| Total Recycled Content Perc | 35% |
| Seat Width | 20.5" |
| Seat Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Color | Black |
| UPC | 042167392703 |
| MPN | ALEQB8016 |
| Brand | Alera® |



















Reviews
There are no reviews yet.