Norn Ergonomic Chair, Supports Up to 275 lb, 18.11″ to 22.04″ Seat Height, Black/Gray Mesh Seat/Back, Black Base
Login to View Prices
Smart technology distributes the weight on the chair seat for better blood circulation. The curved cushion is designed for long-lasting support according to the human body curve. Adopts four-level explosion-proof air pressure rod. The height of the cushion can be easily adjusted. Features adaptive lumbar support, 4D adjustable arms and contactless adaptive recliner mechanism.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 42.9900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.99 × 24.21 × 22.64 in |
| Seat Surface Material Famil | PU Leather |
| Seat Surface Material | PU Leather |
| Back Surface Material Famil | Mesh |
| Back Surface Material | Polyester Blend |
| Armrest Color | Black |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Weight (Fully Assembled) | 33 lbs |
| Seat Height Minimum | 18.11" |
| Overall Depth Maximum | 21" |
| Seat Width Maximum | 21.65" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Color | Black/Gray |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arms Included | Yes |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Polypropylene Casters |
| For Use With | Eureka Ergonomic® Norn Ergonomic Chair |
| Back Width Maximum | 19.88" |
| Back Fill Material | Polyester |
| Overall Height Minimum | 45.27" |
| Overall Height Maximum | 49.21" |
| Arm Height From Seat | 8.26" |
| Overall Width Maximum | 24.4" |
| Seat Fill Material | High-Density Polyurethane Foam |
| Seat Depth Maximum | 21.06" |
| Seat Height Maximum | 22.04" |
| Arm Adjustability | Horizontal Angle |
| Distance Between Arms | 26.63" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Meets BIFMA Perfomance Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Book Box Indicator | No |
| Caster/Glide Surface Textur | Hard |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Multi-Task Control | Yes |
| Asynchronous Control | Yes |
| Back Color | Black/Gray |
| Posture Lock | Yes |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | Yes |
| Armrest Material | Polypropylene |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Arm Type | T-Bar |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Back Height Maximum | 28" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| UPC | 06941471190897 |
| MPN | ERK-GC06-GY |
| Brand | Eureka Ergonomic® |
















Reviews
There are no reviews yet.