AIR Porous Rollerball Pen, Stick, Medium 0.7 mm, Black Ink, Black Barrel, Dozen
Login to View Prices
Enjoy a smooth writing experience with AIR Porous Point Rollerball Pens from uni-ball featuring a 0.7 mm medium point. These pens have an innovative sleek tip that writes at any angle while producing crisp, skip-free lines. The porous point rollerball pens adapt to your personal writing grip style, adjusting line widths depending on the pressure of your hand as you write. Combining the fluid ink of a marker with the durability of a rollerball, these pens deliver a smooth writing experience while ensuring your documents are easy to read. Suitable for a variety of writing tasks including journaling, scrapbooking or sketching, these pens glide easily over paper, delivering vibrant marks and lines. uni Super Ink technology ensures the ink adheres strongly to the paper, offering protection from fraud, fading and water. A glass-like plastic clip gives these fine marking pens a stylish look while adding a touch of convenience. Experience effortless writing the moment the pen hits the paper with AIR’s versatile cushion tip technology and fluid, free flowing ink.
Additional information
| Weight | 0.3350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.87 × 3.00 × 1.18 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Special Ink Properties | uni Super Ink™ |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Global Product Type | Rollerball Pens |
| Pen Type | Rollerball Pen |
| Pen Cap Color(s) | Clear/Black |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | AIR™ Porous |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Barrel Color(s) | Black |
| Airplane-Safe Ink | No |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030246006726 |
| MPN | 1927631 |
| Brand | uniball® |
















Reviews
There are no reviews yet.