FriXion Fineliner Erasable Porous Point Pen, Stick, Fine 0.7 mm, Assorted Ink, Assorted Barrel, 12/Pack
Login to View Prices
353 in stock
SKU:
PIL11452
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
Unique thermo-sensitive ink formula allows you to write and erase flawlessly. Will not bleed through paper.
Additional information
| Weight | 0.2690 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 5.75 × 8.37 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Pen Ink Color(s) | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Type | Porous Point Pen |
| Pen Tip Type | Bullet |
| Global Product Type | Porous Point Pens |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Archival-Quality Ink | No |
| Special Pen Packaging | Blister Card |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Marker Gel |
| Low-Viscosity Ink | Yes |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | FriXion Fineliner Erasable |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Cap Color(s) | Assorted |
| Permanent/Washable Ink | Washable |
| Erasable Ink | Yes |
| Pen Cap Color(s) Assortment | White/Yellow |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Pen Barrel Color(s) Assortm | Yellow |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Yellow |
| UPC | 072838114525 |
| MPN | PIL11452 |
| Brand | Pilot® |
Be the first to review “FriXion Fineliner Erasable Porous Point Pen, Stick, Fine 0.7 mm, Assorted Ink, Assorted Barrel, 12/Pack” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.