ComfortMate Ultra Ballpoint Pen, Retractable, Medium 1 mm, Red Ink, Red Barrel, Dozen
Login to View Prices
612 in stock
SKU:
PAP6320187
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
With its smooth ink flow and unique triangular barrel with soft grip, the Paper Mate ComfortMate Retractable Ballpoint Pen delivers a fluid, comfortable writing experience. The pen’s Lubriglide ink system provides a smooth and steady flow of quick-drying ink, helping reduce strain on your hand while you write.
Additional information
| Weight | 0.2030 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.10 × 6.30 × 2.90 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pen Grip Type | Triangular Rubber |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | ComfortMate® Ultra |
| Compliance Standards | Box Tops for Education |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Type | Ballpoint Pen |
| Global Product Type | Ballpoint Pens |
| Pen Barrel Color(s) | Red |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pen Ink Color(s) | Red |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Color Family | Red |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 041540632016 |
| MPN | 6320187 |
| Brand | Paper Mate® |
Be the first to review “ComfortMate Ultra Ballpoint Pen, Retractable, Medium 1 mm, Red Ink, Red Barrel, Dozen” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.