Advantus Mobile File Cart

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Advantus Mobile File Cart – 4 Casters – Steel – x 16″ Width x 13″ Depth x 19.5″ Height – Black Steel Frame – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Advantus Corp |
|---|---|
| Product Type | Mobile File Cart |
| Number Of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 19.5" |
| Width | 16" |
| Depth | 13" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | Advantus |
| Features | Rugged |
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Product Name | Mobile File Cart |
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Manufacturer Part Number | 34075 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile file is sized to tuck under most worksurfaces. Holds letter-size files. Includes two convenient pullout storage baskets. Easy to move on four dual-wheel casters. Mobile file is made of rugged steel. Weigh capacity is 40 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <b>Mobile File Cart:</b><p>2 x Convenient Pull-out Storage Baskets</p> |









