Bush Business Furniture Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet
Login to View Prices
Bush Business Furniture Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet – 15.7″ x 20.2″ x 27.8″ – 3 x File, Box Drawer(s) – Finish: Platinum Gray, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | Box |
| File Size Supported | A4 |
| Locking Storage | Yes |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Hardware Color/Finish | Brushed Nickel |
| Style | Contemporary/Traditional |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 27.8" Height x 15.7" Width x 20.2" Depth |
| Product Line | Studio C |
| Application/Usage | Supplies |
| Manufacturer Part Number | SCF216PGSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Studio C Collection offers a wide variety of work-space solutions that are built to endure years of use in a busy professional office. Contemporary style offers proven quality and a fresh finish. Studio C is perfect for a private, home or executive office with options for expansion into multi-person work areas. Thermally fused, Platinum Gray laminate surfaces are scratch-resistant and stain-resistant. Clean lines and extended modesty panels provide a professional feel. Brushed nickel hardware complements the contemporary finish. Desktops include built-in, wire-management grommets to maintain a neat work area.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Bush Business Furniture Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet
Login to View Prices
Bush Business Furniture Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet – 15.7″ x 20.2″ x 27.8″ – 3 x File, Box Drawer(s) – Finish: Storm Gray, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | Box |
| File Size Supported | A4 |
| Locking Storage | Yes |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Hardware Color/Finish | Brushed Nickel |
| Style | Contemporary/Traditional |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 27.8" Height x 15.7" Width x 20.2" Depth |
| Product Line | Studio C |
| Application/Usage | Supplies |
| Manufacturer Part Number | SCF216SGSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Studio C Collection offers a wide variety of work-space solutions that are built to endure years of use in a busy professional office. Contemporary style offers proven quality and a fresh finish. Studio C is perfect for a private, home or executive office with options for expansion into multi-person work areas. Thermally fused, Platinum Gray laminate surfaces are scratch-resistant and stain-resistant. Clean lines and extended modesty panels provide a professional feel. Brushed nickel hardware complements the contemporary finish. Desktops include built-in, wire-management grommets to maintain a neat work area.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Bush Business Furniture Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet
Login to View Prices
Bush Business Furniture Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet – 15.7″ x 20.2″ x 27.8″ – 3 x File, Box Drawer(s) – Finish: White, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | Box |
| File Size Supported | A4 |
| Locking Storage | Yes |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Hardware Color/Finish | Brushed Nickel |
| Style | Contemporary/Traditional |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | Studio C 3 Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 27.8" Height x 15.7" Width x 20.2" Depth |
| Product Line | Studio C |
| Application/Usage | Supplies |
| Manufacturer Part Number | SCF216WHSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Studio C Collection offers a wide variety of work-space solutions that are built to endure years of use in a busy professional office. Contemporary style offers proven quality and a fresh finish. Studio C is perfect for a private, home or executive office with options for expansion into multi-person work areas. Thermally fused, White laminate surfaces are scratch-resistant and stain-resistant. Clean lines and extended modesty panels provide a professional feel. Brushed nickel hardware complements the contemporary finish. Desktops include built-in, wire-management grommets to maintain a neat work area.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |


























