Bush Business Furniture Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet
Login to View Prices
Bush Business Furniture Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet – 35.7″ x 23.4″ x 29.8″ – 2 x File Drawer(s) – Finish: Platinum Gray, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| File Size Supported | A4 |
| Locking Storage | Yes |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Hardware Color/Finish | Brushed Nickel |
| Style | Contemporary/Traditional |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Drawer Glide |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet |
| Dimensions | 29.8" Height x 35.7" Width x 23.4" Depth |
| Product Line | Studio C |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | SCF136PGSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Studio C Collection offers a wide variety of work-space solutions that are built to endure years of use in a busy professional office. Contemporary style offers proven quality and a fresh finish. Studio C is perfect for a private, home or executive office with options for expansion into multi-person work areas. Thermally fused, Platinum Gray laminate surfaces are scratch-resistant and stain-resistant. Clean lines and extended modesty panels provide a professional feel. Brushed nickel hardware complements the contemporary finish. Desktops include built-in, wire-management grommets to maintain a neat work area.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Bush Business Furniture Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet
Login to View Prices
Bush Business Furniture Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet – 35.7″ x 23.4″ x 29.8″ – 2 x File Drawer(s) – Finish: Storm Gray, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| File Size Supported | A4 |
| Locking Storage | Yes |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Hardware Color/Finish | Brushed Nickel |
| Style | Contemporary/Traditional |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Drawer Glide |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet |
| Dimensions | 29.8" Height x 35.7" Width x 23.4" Depth |
| Product Line | Studio C |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | SCF136SGSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Studio C Collection offers a wide variety of work-space solutions that are built to endure years of use in a busy professional office. Contemporary style offers proven quality and a fresh finish. Studio C is perfect for a private, home or executive office with options for expansion into multi-person work areas. Thermally fused, Platinum Gray laminate surfaces are scratch-resistant and stain-resistant. Clean lines and extended modesty panels provide a professional feel. Brushed nickel hardware complements the contemporary finish. Desktops include built-in, wire-management grommets to maintain a neat work area.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Bush Business Furniture Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet
Login to View Prices
Bush Business Furniture Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet – 35.7″ x 23.4″ x 29.8″ – 2 x File Drawer(s) – Finish: White, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| File Size Supported | A4 |
| Locking Storage | Yes |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Hardware Color/Finish | Brushed Nickel |
| Style | Contemporary/Traditional |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Drawer Glide |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | Studio C 2 Drawer Lateral File Cabinet |
| Dimensions | 29.8" Height x 35.7" Width x 23.4" Depth |
| Product Line | Studio C |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | SCF136WHSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Studio C Collection offers a wide variety of work-space solutions that are built to endure years of use in a busy professional office. Contemporary style offers proven quality and a fresh finish. Studio C is perfect for a private, home or executive office with options for expansion into multi-person work areas. Thermally fused, White laminate surfaces are scratch-resistant and stain-resistant. Clean lines and extended modesty panels provide a professional feel. Brushed nickel hardware complements the contemporary finish. Desktops include built-in, wire-management grommets to maintain a neat work area.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
























