Acroball Colors Advanced Ink Hybrid Gel Pen, Retractable, Medium 1 mm, Black Ink, Smoke/Black Barrel
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
PIL31821
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
Express yourself brilliantly with vibrant Acroball® Colors advanced ink pens. Advanced ink combines the best qualities of a gel and ball point in an innovative ink that glides across the page, yet is quick-drying. Now available in a range of colors, discover why you’ll love Acroball® advanced ink.
Additional information
| Weight | 0.0060 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.38 × 0.50 × 5.63 in |
| Special Ink Properties | Acroball® Advanced Ink |
| Pen Grip Type | Contoured Rubber |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Pen Type | Hybrid Gel Pen |
| Global Product Type | Hybrid Pens |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Visible Ink Supply | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Acroball® Colors Advanced Ink |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Color Family | Black |
| Pen Barrel Color(s) | Smoke/Black |
| Manufacturer Pen Refill # | 77297 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838318213 |
| MPN | 31821 |
| Brand | Pilot® |
Be the first to review “Acroball Colors Advanced Ink Hybrid Gel Pen, Retractable, Medium 1 mm, Black Ink, Smoke/Black Barrel” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.