Acer K272HL H 27″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – 27″ Class – Vertical Alignment (VA) – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – FreeSync – 300 Nit – 1 ms – HDMI – VGA
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 11.02 lb |
| Backlight Technology | LED |
| Standby Power Consumption | 450 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 18.19" |
| Width With Stand | 25.20" |
| Depth With Stand | 9.80" |
| Off Mode Power Consumption | 350 mW |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Tilt Angle | -5°, to 25° |
| Operating Power Consumption ( | 28.50 W |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Screen Size Class | 27" |
| Height | 15" |
| Width | 25.2" |
| Depth | 2.4" |
| Color | Black |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | K |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | K272HL H |
| Product Name | K272HL H Widescreen LCD Monitor |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | UM.HX2AA.H01 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <b>Full-featured For Everyone</b> <p>The eco-friendly Acer K2 Series monitors are an affordable display solution for everyday PC use. They offer a hassle-free experience without compromising image quality. The intelligent design brings together a multitude of connections, superb performance, and eco-friendliness, all at a price point that'll make you smile.</p> |
| Package Contents | <li>1 x K272HL H Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x Power Cord(US)</li><li>1 x VGA Cable</li> |
| Response Time | 1 ms VRB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 10.52 lb |
Acer K272HL H 27″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – 27″ Class – Vertical Alignment (VA) – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – FreeSync – 300 Nit – 1 ms – HDMI – VGA
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 11.02 lb |
| Backlight Technology | LED |
| Standby Power Consumption | 450 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 18.19" |
| Width With Stand | 25.20" |
| Depth With Stand | 9.80" |
| Off Mode Power Consumption | 350 mW |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Tilt Angle | -5°, to 25° |
| Operating Power Consumption ( | 28.50 W |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Screen Size Class | 27" |
| Height | 15" |
| Width | 25.2" |
| Depth | 2.4" |
| Color | Black |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | K |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | K272HL H |
| Product Name | K272HL H Widescreen LCD Monitor |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | UM.HX2AA.H01 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <b>Full-featured For Everyone</b> <p>The eco-friendly Acer K2 Series monitors are an affordable display solution for everyday PC use. They offer a hassle-free experience without compromising image quality. The intelligent design brings together a multitude of connections, superb performance, and eco-friendliness, all at a price point that'll make you smile.</p> |
| Package Contents | <li>1 x K272HL H Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x Power Cord(US)</li><li>1 x VGA Cable</li> |
| Response Time | 1 ms VRB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 10.52 lb |













