Acer V227Q B 21.5″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – Vertical Alignment (VA) – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – Adaptive Sync – 250 Nit – 4 ms – 75 Hz Refresh Rate – HDMI – VGA
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MPR II |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Display Screen Type | Flat Panel TFT |
| HDMI | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-03-01T06:01:00.000Z |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| Headphone | Yes |
| Height With Stand | 14.96" |
| Width With Stand | 19.38" |
| Depth With Stand | 7.56" |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Swivel Angle | No |
| Horizontal Frequency | 85 kHz – DisplayPort |
| Operating Power Consumption ( | 19 W |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz – VGA |
| Standby Power Consumption (En | 300 mW |
| Off Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Maximum Power Consumption (En | 30 W |
| Height | 11.1" |
| Width | 19.4" |
| Depth | 2.7" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | V7 |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 6-bit+FRC |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | V227Q B |
| Product Name | V227Q B Widescreen LCD Monitor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | UM.WV7AA.B04 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <b>Designed for Comfort</b> <p>Find the perfect position for your viewing needs with this sturdy yet flexible design. </p> <b>What a View</b> <p>Get the most out of your viewing experience with high resolution colors and innovative eye care technology. </p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1073213073.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Pixel Pitch | 9.5 mil |
| Package Contents | <li>1 x V227Q B Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x HDMI Cable</li><li>1 x Power Cord(US)</li> |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Speakers | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |








