Acer V277 27″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – 27″ Class – In-plane Switching (IPS) Technology – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – 250 Nit – 4 ms – 75 Hz Refresh Rate – HDMI – VGA
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Display Screen Type | Flat Panel |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 19.58 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-01-01T06:01:00.000Z |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| Headphone | Yes |
| Height With Stand | 18.27" |
| Width With Stand | 24.17" |
| Depth With Stand | 8.15" |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 80 kHz |
| Operating Power Consumption ( | 16 W |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 27" |
| Standby Power Consumption (En | 500 mW |
| Off Mode Power Consumption (E | 450 mW |
| Maximum Power Consumption (En | 29 W |
| TCO Certified | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 14.4" |
| Width | 24.2" |
| Depth | 2.6" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | V7 |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | V277 |
| Product Name | V277 Widescreen LCD Monitor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | UM.HV7AA.009 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <b>Designed for Comfort</b> <p>Find the perfect position for your viewing needs with this sturdy yet flexible design. </p> <b>What a View</b> <p>Get the most out of your viewing experience with high resolution colors and innovative eye care technology. </p> |
| Pixel Pitch | 12.3 mil |
| Package Contents | <li>1 x V277 Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x Power Cord (US)</li><li>1 x VGA Cable</li> |
| Response Time | 4 ms |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
Acer V277 27″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – 27″ Class – In-plane Switching (IPS) Technology – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – 250 Nit – 4 ms – 75 Hz Refresh Rate – HDMI – VGA – DisplayPort
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Display Screen Type | Flat Panel |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 19.58 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-01-01T06:01:00.000Z |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| Headphone | Yes |
| Height With Stand | 18.27" |
| Width With Stand | 24.17" |
| Depth With Stand | 8.15" |
| DisplayPort | Yes |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Number Of DisplayPorts | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 80 kHz |
| Operating Power Consumption ( | 16 W |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 75 Hz |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Screen Size Class | 27" |
| Standby Power Consumption (En | 500 mW |
| Off Mode Power Consumption (E | 450 mW |
| Maximum Power Consumption (En | 29 W |
| TCO Certified | Yes |
| Height | 14.4" |
| Width | 24.2" |
| Depth | 2.6" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | V7 |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | V277 |
| Product Name | V277 Widescreen LCD Monitor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | UM.HV7AA.010 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <b>Designed for Comfort</b> <p>Find the perfect position for your viewing needs with this sturdy yet flexible design. </p> <b>What a View</b> <p>Get the most out of your viewing experience with high resolution colors and innovative eye care technology. </p> |
| Pixel Pitch | 12.3 mil |
| Package Contents | <li>1 x V277 Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x Power Cord(US)</li><li>1 x VGA Cable</li> |
| Response Time | 4 ms |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |

















