96-Series Cold Cup, 16 oz, Plastic, Clear/Green, 1,000/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
VEGR500YG
Categories: Cups & Lids, Food Service
Plant-based clear cup, to fit Vegware™’s 96-Series lids. For cold drinks, desserts, fruit, salads, or healthy snacks. Made from PLA, a renewable material made from plants. Clear for visibility, with Vegware™ messaging in green. Award-winning quality by Vegware™, made from plants. Commercially compostable where accepted.
Additional information
| Weight | 26.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 15.80 × 20.50 in |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Cup Type | Cold Cup |
| Global Product Type | Cold Drink Cups |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| For Use With | Cold Beverages |
| Product Compostability Cert | BPI Certified Compostable |
| Material Type | Plastic |
| Compliance Standards | BPI Certified Compostable |
| Product Compostability Indi | Y |
| Color(s) | Clear/Green |
| Interior Volume Capacity | 16 oz |
| Theme | Vegware™ Design |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Material(s) | Polylactic Acid (PLA) |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 819142020131 |
| MPN | R500Y-G |
| Brand | Vegware™ |
Be the first to review “96-Series Cold Cup, 16 oz, Plastic, Clear/Green, 1,000/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.