Lids for Foam Cups and Containers, Fits 12 oz Hot Cups, Plastic, Translucent, 1,000/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
DCCW12FTS
Categories: Cups & Lids, Food Service
Top every Dart foam cup and container with a high-quality Dart lid. Lids are designed to complement every cup and container for secure closure and visual appeal. Ideal for leftovers and food parcels.
Additional information
| Weight | 5.3800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.38 × 14.13 × 7.56 in |
| For Use With | 12J12, 12X12, 12X12G, 6B12, 6SJ12, 8SJ12, 12J30X, 12JP24 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Fits | 12 oz Hot Cups |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Translucent |
| Material(s) | Plastic |
| Global Product Type | Hot Cup Lids |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594201978 |
| MPN | W12FTS-0500 |
| Brand | Dart® |
Be the first to review “Lids for Foam Cups and Containers, Fits 12 oz Hot Cups, Plastic, Translucent, 1,000/Carton” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.