Jonti-Craft Rainbow Accents 25 Cubbie-Trays Mobile Storage Unit

Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents 25 Cubbie-trays Mobile Storage Unit – 35.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Durable – Baltic – Acrylic, Rubber – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Rubber |
| Color Details | <ul><li>Assorted Bin</li></ul> |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 25 Cubbie-trays Mobile Storage Unit |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 0426JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>25-cubbie mobile storage unit with bins encourages an organized classroom. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. MAXBrackets allow the art center to be moved easily from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 145 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 25 Cubbie-Trays Mobile Storage Unit

Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents 25 Cubbie-trays Mobile Storage Unit – 35.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Durable – Baltic – Acrylic, Rubber – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Rubber |
| Color Details | <ul><li>Clear Bin</li></ul> |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 25 Cubbie-trays Mobile Storage Unit |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 04260JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>25-cubbie mobile storage unit with bins encourages an organized classroom. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. MAXBrackets allow the art center to be moved easily from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 145 lb |









