Viewsonic Va2447-Mh 24 Inch Full Hd 1080p Monitor with Ultra-Thin Bezel Amd Freesync 75hz Eye Care and Hdmi Vga Inputs for Home and Office
Login to View Prices
ViewSonic VA2447-MH 24 Inch Full HD 1080p Monitor with Ultra-Thin Bezel, AMD FreeSync, 75Hz, Eye Care, and HDMI, VGA Inputs for Home and Office – VA2447-MH – 1080p Monitor with Ultra-Thin Bezel, AMD FreeSync, 75Hz, Eye Care, and HDMI, VGA – 250 cd/m² – 24″
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | LED Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 7.28 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Operating Power Consumption | 27 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 50, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-03-01T06:01:00.000Z |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 15.87" |
| Width With Stand | 21.26" |
| Depth With Stand | 8.11" |
| Number Of HDMI Inputs | 1 |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 86 kHz – HDMI 1.4 |
| Total Number Of HDMI Ports | 1 |
| Adjustable Stand Height | No |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Energy Star | Yes |
| Color Gamut | 101% sRGB |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz – HDMI 1.4 |
| Screen Size Class | 24" |
| Glass Hardness | 3H |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.7" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 1.9" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li><li>FCC-B</li><li>ICES003</li><li>CEC</li><li>NOM</li><li>Mexico Energy</li><li>CB</li><li>RoHS</li> |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | VA |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | ViewSonic |
| Features | Anti-glare |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VA2447-MH |
| Product Name | VA2447-MH – 24" 1080p 75Hz Monitor with FreeSync, HDMI and VGA |
| Product Line | Value |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | VA2447-MH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With flexible connectivity, wide-angle viewing and amazing screen performance, this 1080p 75Hz Monitor with HDMI and VGA delivers solid multimedia features. With SuperClear MVA technology and a true 8-bit panel, this monitor delivers the same image quality at nearly every angle. Frameless, edge-to-edge screen (24" diagonally) creates a seamless multiscreen setup to see more content while minimizing wasteful material. Monitor includes an HDMI port and cable to connect to a variety of PCs, laptops, gaming consoles and more. Monitor features full HD 1920 x 1080 resolution for unbelievable pixel-by-pixel image performance. VESA Adaptive-Sync synchronizes the frame rate output between your graphics card and monitor to eliminate image tearing, stuttering and jerkiness for smooth gaming. Easily see the screen in most lighting with 250 cd/m2 brightness and LED light source. Connect using VGA, 3.5mm audio in/out and HDMI connectors. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067087999.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
| Package Contents | <li>VA2447-MH – 24" 1080p 75Hz Monitor with FreeSync, HDMI and VGA</li><li>3-pin Plug (IEC C13 / CEE22)</li><li>HDMI Cable (v1.4, Male-Male)</li><li>Quick Start Guide</li> |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 10.10 lb |
Viewsonic Va2447-Mh 24 Inch Full Hd 1080p Monitor with Ultra-Thin Bezel Amd Freesync 75hz Eye Care and Hdmi Vga Inputs for Home and Office
Login to View Prices
ViewSonic VA2447-MH 24 Inch Full HD 1080p Monitor with Ultra-Thin Bezel, AMD FreeSync, 75Hz, Eye Care, and HDMI, VGA Inputs for Home and Office – VA2447-MH – 1080p Monitor with Ultra-Thin Bezel, AMD FreeSync, 75Hz, Eye Care, and HDMI, VGA – 250 cd/m² – 24″
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | LED Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 7.28 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Operating Power Consumption | 27 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 50, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-03-01T06:01:00.000Z |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 15.87" |
| Width With Stand | 21.26" |
| Depth With Stand | 8.11" |
| Number Of HDMI Inputs | 1 |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 86 kHz – HDMI 1.4 |
| Total Number Of HDMI Ports | 1 |
| Adjustable Stand Height | No |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Energy Star | Yes |
| Color Gamut | 101% sRGB |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz – HDMI 1.4 |
| Screen Size Class | 24" |
| Glass Hardness | 3H |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.7" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 1.9" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li><li>FCC-B</li><li>ICES003</li><li>CEC</li><li>NOM</li><li>Mexico Energy</li><li>CB</li><li>RoHS</li> |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | VA |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | ViewSonic |
| Features | Anti-glare |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VA2447-MH |
| Product Name | VA2447-MH – 24" 1080p 75Hz Monitor with FreeSync, HDMI and VGA |
| Product Line | Value |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | VA2447-MH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With flexible connectivity, wide-angle viewing and amazing screen performance, this 1080p 75Hz Monitor with HDMI and VGA delivers solid multimedia features. With SuperClear MVA technology and a true 8-bit panel, this monitor delivers the same image quality at nearly every angle. Frameless, edge-to-edge screen (24" diagonally) creates a seamless multiscreen setup to see more content while minimizing wasteful material. Monitor includes an HDMI port and cable to connect to a variety of PCs, laptops, gaming consoles and more. Monitor features full HD 1920 x 1080 resolution for unbelievable pixel-by-pixel image performance. VESA Adaptive-Sync synchronizes the frame rate output between your graphics card and monitor to eliminate image tearing, stuttering and jerkiness for smooth gaming. Easily see the screen in most lighting with 250 cd/m2 brightness and LED light source. Connect using VGA, 3.5mm audio in/out and HDMI connectors. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067087999.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
| Package Contents | <li>VA2447-MH – 24" 1080p 75Hz Monitor with FreeSync, HDMI and VGA</li><li>3-pin Plug (IEC C13 / CEE22)</li><li>HDMI Cable (v1.4, Male-Male)</li><li>Quick Start Guide</li> |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 10.10 lb |

















