Viewsonic Vp2768a-4k 27 Inch Premium Ips 4k Monitor with Advanced Ergonomics Colorpro 100 Srgb Rec 709 14-Bit 3d Lut Eye Care Hdmi Usb C Displayport for Professional Home and Offic
Login to View Prices
ViewSonic VP2768a-4K 27 Inch Premium IPS 4K Monitor with Advanced Ergonomics, ColorPro 100% sRGB Rec 709, 14-bit 3D LUT, Eye Care, HDMI, USB C, DisplayPort for Professional Home and Office – ColorPro VP2768a-4K – 4K UHD Monitor with Ergonomics, USB-C, HDMI, DisplayPort – 350 cd/m² – 27″
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | LED Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CEC |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 10 W |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 14.70 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Operating Power Consumption | 180 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 20, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1, 300:1 |
| Height With Stand | 21.38" |
| Width With Stand | 24.13" |
| Depth With Stand | 8.46" |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of USB Ports | 4 |
| DisplayPort | Yes |
| Number Of HDMI Inputs | 2 |
| Number Of DisplayPorts | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Swivel Angle | 120° |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 136 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Energy Star | Yes |
| USB Type C | Yes |
| Color Gamut | 78% NTSC |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 27" |
| Number Of USB 3.2 Downstream | 2 |
| Glass Hardness | 3H |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Total Number Of USB Type C Po | 1 |
| Number Of USB Type B Ports | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 13.9" |
| Width | 24.1" |
| Depth | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Color | Black |
| Brightness | 350 Nit |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li><li>FCC-B</li><li>ICES003</li><li>CEC</li><li>NOM</li><li>Mexico Energy</li> |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Product Series | VP |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Color Depth | 10-bit (8-bit + A-FRC) |
| Brand Name | ViewSonic |
| Features | 3H Surface Hardness |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VP2768a-4K |
| Product Name | Professional VP2768a-4K LED Monitor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Product Line | ColorPro |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | VP2768A-4K |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Perfect for photographers, designers, videographers and other professionals, the 27" VP2768a-4K Ultra HD Pantone Validated sRBG Monitor delivers color accuracy and reliable, long-term performance. With a SuperClear IPS panel and a sleek, frameless design, this monitor provides a near-seamless viewing experience ideal for multi-monitor setups. Integrated, color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen while a 14-bit, 3D lookup table generates a smooth palette of 4.39 trillion colors. That wide-ranging palette and a six-axis, color adjustment mean high-quality, color-processing for professional applications. Factory-calibrated monitor offers an amazing Delta E<2 value and includes a detailed calibration report for sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec. 709, and DICOM-SIM color spaces. Single-cable docking with USB-C connectivity reduces clutter. Optional ViewSonic Colorbration Kit (not included) lets you to quickly calibrate the monitor for color-critical applications. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069335678.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Pixel Pitch | 6.1 mil |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <li>VP2768a-4K Display</li> <li>Power Cable</li> <li>USB-C Cable</li> <li>HDMI cable</li> <li>UAB-A/B Cable</li> |
| Response Time | 6 ms GTG (OD) |
| Speakers | Yes |
| Built In Devices | USB Hub |















