Zebra Label Polypropylene 2.25 x 1.25in Direct Thermal Zebra PolyPro 4000D High Tack 1in core
Login to View Prices
Direct thermal matte polypropylene label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Offers good resistance to scratching, smearing and moisture. Provides some flexibility for labeling curved surfaces.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to match your style and theme
- Made with durable material
- Compatible with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
Additional information
| Adhesive Type | Permanent |
|---|---|
| Packaged Quantity | 6 / Roll |
| Number of Labels per Roll | 2000 |
| Product Series | 4000D |
| Label Width | 2 1/4" |
| Label Length | 1 1/4" |
| Product Material | Polypropylene,Acrylic |
| Finishing | Matte |
| Compatibility | <p><b>Zebra Printer(s):</b></p><ul><li>2746</li><li>2746e</li><li>DA402</li><li>LP2722</li><li>LP2824</li><li>LP2824-Z</li><li>LP2844</li><li>LP2844-Z</li><li>R2844-Z</li><li>R402</li><li>T402</li><li>TLP2722</li><li>TLP2824</li><li>TLP2824-Z</li><li>TLP2844</li><li>TLP2844-Z</li><li>TLP3742</li><li>TLP3842</li><li>TLP3844-Z</li><li>LP 2824Plus</li><li>TLP 2824Plus</li></ul> |
| Features | Scratch Resistant,Smear Resistant,Perforated |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Core Diameter | 1" |
| Product Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Print Technology | Direct Thermal |
| UPC | 0 |
| MPN | 10010063 |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.