WetTask System Prep Wipers for Bleach/Disinfectants/Sanitizers Hygienic Enclosed System Refills, w/Canister, 55/Rl,12 Roll/Ct
Login to View Prices
9 in stock
SKU:
KCC7732005
Categories: Cleaning Products, SCHOOL SUPPLIES
An ideal alternative to using a spray bottle or open bucket with rag. Wipers are specifically designed to be compatible with quat disinfectants and sanitizers. They maintain the target disinfectant concentration and provide a more uniform application.Package Includes: (1) Canister
Additional information
| Weight | 4.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.13 × 9.63 × 6.75 in |
| Number of Towels/Wipes Per | 55 |
| Application | General Purpose |
| Width | 6" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Length | 12" |
| Towel/Wipe Type | Cleaner/Detergent Wet Wipe |
| Ship Class Code | C |
| Applicable Material | Multiple |
| Product Packaging | Roll |
| Material(s) | Hydroknit |
| For Use With | WETTASK* Refillable Wet Wiping System |
| Global Product Type | Cleaner/Detergent Wet Wipes |
| Special Features | WETTASK System—Includes six rolls and one canister. |
| Package Includes | (1) Canister |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 036000773200 |
| MPN | 77320 |
| Brand | Kimtech™ |
Be the first to review “WetTask System Prep Wipers for Bleach/Disinfectants/Sanitizers Hygienic Enclosed System Refills, w/Canister, 55/Rl,12 Roll/Ct” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.