Wet Umbrella Bag Stand, 16w x 12d x 54.5h, Brass/Black/White
Login to View Prices
Attractive, portable stand holds up to 800 wet umbrella bags (sold separately), offering visitors a valuable service while helping to keep floors dry. Brass-plated metal will not tarnish. Padded base protects floor from scratching. Ideal for high-end hotels, museums, office buildings or retail locations. Two-sided metal sign included.Package Includes: Hardware; Allen Wrench; Instruction Sheet
Additional information
| Weight | 7.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.40 × 12.50 × 4.40 in |
| Special Features | For use with TCO57010 |
| Hook Finish | Brass-Plated |
| Hanger Material | Brass Plated Metal |
| Color(s) | Brass/Black/White |
| Storage | Wet Umbrella Bags |
| Hanging Capacity | 800 Bags |
| Height | 54.5" |
| Mounting | Stand Alone |
| Weight | 7 lbs |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hook Material | Metal |
| Width | 16" |
| Base Diameter | 12" |
| Number of Knobs | 0 |
| Ship Class Code | A |
| Material(s) | Metal |
| Package Includes | Instruction Sheet |
| Number of Hangers/Hooks | 4 Hooks |
| Global Product Type | Cane & Umbrella Stands |
| Depth | 12" |
| Base/Leg Type | Round |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 797742570297 |
| MPN | 57029 |
| Brand | Tatco |










Reviews
There are no reviews yet.