Magnetic Coat Hook with Heavy-Duty Hanger, Metal Hook, Black
Login to View Prices
Durable hook backed by high-powered magnet secures to any magnetic surface, creating an efficient, space-conscious hanging system. Hang garments directly on durable steel post or use included Quartet® hanger. Compact, footless design ideal for tight spaces. Black powder-coat finish.Package Includes: (1) Hook; (1) Hanger
Additional information
| Weight | 2.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 8.25 × 2.00 in |
| Package Includes | (1) Hanger |
| Hook Material | Steel |
| Width | 4" |
| Mounting Details | Magnetic |
| Number of Hangers/Hooks | 1 |
| Hanger Color | Black |
| Hook Color | Black |
| Global Product Type | Garment Hooks |
| Ship Class Code | F |
| Height | 6" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Finish | Black |
| Depth | 2.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 034138201596 |
| MPN | 2015M |
| Brand | Quartet® |












Reviews
There are no reviews yet.