HON Scatter Chair – Black Bonded Leather Seat – Black Bonded Leather Back – Black Steel Frame – Black – 1 Each
Additional information
| Weight | 16.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.70 × 19.30 × 6.50 in |
| Back Width Maximum | 18.5" |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Back Height Maximum | 14.75" |
| Overall Width Maximum | 21.25" |
| Overall Height Maximum | 32.75" |
| Special Features | Bonded Leather Upholstery |
| Back Surface Material Famil | Bonded Leather |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Seat Surface Material Famil | Bonded Leather |
| Overall Depth Maximum | 21" |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Seat Height Maximum | 19" |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjus | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Recommended Application Are | Guest/Reception & Lounge |
| Arms Included | No |
| Color Family | Black |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Color | Black |
| UPC | 782986472216 |
| MPN | HVL606.SB11 |
| Brand | HON® |
| product-type | Chair |
| seat-material | Bonded Leather |
| chair-seat-type | Guest Chair |
| back-material | Bonded Leather |
| armrest | No |
| seat-feature | Ergonomic |
| product-color | Black |
| frame-material | Steel |
| frame-color | Black |
| brand-name | HON |
| features | Glide |
| product-name | Scatter Chair |
| product-line | Scatter |
| application-usage | Waiting Room |
| manufacturer-part-number | BSXVL606SB11 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Guest chair without arms is a perfect addition to your conference room, lobby or anywhere extra seating is needed. Elegant design offers a contemporary look with a black round-tube frame, leather upholstery, and padded seat and back. Seat measures 19" wide x 17-1/2" deep x 19" high. Back size is 18-1/2" wide x 14-3/4" high from seat. Guest chair stacks four high. Chair weighs 12.5 lb.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.