HON Ignition 2.0 Chair – Black Vinyl Seat – Black Vinyl Back – Black Frame – Mid Back – Black – 1 Each
Additional information
| Weight | 26.6800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.38 × 13.75 × 26.00 in |
| Total Recycled Content Perc | 28% |
| Armrest Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Special Features | Vinyl |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arms Included | Yes |
| Back Height Maximum | 29" |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Casters |
| Overall Depth Maximum | 28.5" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 1% |
| Overall Width Maximum | 28" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 27% |
| Seat Depth Minimum | 16" |
| Back Width Maximum | 19" |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Color | Black |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Arm Adjustability | Width |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Overall Height Maximum | 45" |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Surface Material | Vinyl |
| Back Surface Material Famil | Vinyl |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Seat Surface Material Famil | Vinyl |
| Back Color | Black |
| UPC | 193492616405 |
| MPN | HONI2UL2AU10TK |
| Brand | HON® |
| product-type | Chair |
| base-material | Plastic |
| seat-material | Vinyl |
| chair-seat-type | Task Chair |
| adjustable-arm | Yes |
| back-material | Vinyl |
| arm-color | Black |
| back-type | Mid Back |
| seat-feature | Contoured |
| product-color | Black |
| casters | Yes |
| brand-name | HON |
| features | Tilt Lock |
| manufacturer | The HON Company |
| product-name | Ignition 2.0 Chair |
| product-line | Ignition 2.0 |
| manufacturer-part-number | HONI2UL2AU10TK |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Look good and feel even better no matter who you are, how you work and where you work with this Ignition Task Chair. Adjustable lumbar moves up and down to increase lower back comfort and put support where you need it. To support collaborating and computing, the advanced synchro-tilt control mechanism reclines the way you like. Customize your support even more with arms that adjust in height and width. Vinyl upholstery on cushioned back and seat is easier to clean and maintain. Black frame matches any aesthetic. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136360.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.