Vizon Gaming Desk with Raised Monitor Platform and Six-Color LED Lighting Strip, 47.2″ x 26.6″ x 35″, Black
Login to View Prices
Ready, setgame on-Elevate your game with the Vizon™, a gaming desk that empowers. With next-level features that can be customized to complement your personal playing style, upping your game with this desk is a no-brainer. As attractive as it is sturdy, a textured carbon-fiber body and all-metal, cross-beam-style legs with adjustable glides are ideal for leveling up. Built-in monitor platform easily accommodates two screens, and the integrated six-color LED lighting system sets the mood. Made to last, made to impress, this desk even helps you to minimize the clutter with a comprehensive cable-management system along with a conveniently removable headphone/headset hook and cup holder.Package Includes: (1) Black/Red Gaming Desk Pad; (1) Removeable Black Cup Holder Attachment; (1) Removeable Black Headphone/Headset Hook; (1) Assembly Hardware Kit
Additional information
| Weight | 29.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.00 × 28.00 × 6.00 in |
| Shelf Color | Black |
| Global Product Type | Computer Desks & Workstations |
| Base Material | Metal |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Edge Detail Profile | Square |
| Shelf Depth | 7.8" |
| Weight (Fully Assembled) | 50.4 lb |
| Shelf Width | 39.3" |
| Overall Depth (Max) | 26.6" |
| Overall Height (Max) | 35" |
| Worksurface Depth | 26.6" |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Shelf Type(s) | Monitor |
| Color Family | Black |
| Shelf Height (Max) | 4.75" |
| Overall Width (Max) | 54.3" |
| Overall Width (Min) | 47.2" |
| Worksurface Thickness | 0.88" |
| Disclaimer Statement | Assembly Required-Once all included, removeable/optional customization-attachments are installed, the unit is 54.3" wide. |
| Caster/Glide/Wheel | Four Metal-Base Adjustable Leveling Glides |
| Book Box Indicator | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Worksurface Material | Carbon Fiber Laminate |
| Series Name | Vizon™ |
| Package Includes | (1) Assembly Hardware Kit |
| Worksurface/Base Color | Black |
| Worksurface Width | 47.2" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 718103381789 |
| MPN | 59260 |
| Brand | Emerge™ |















Reviews
There are no reviews yet.