The High Pressure Laminate (HPL) surface is easy to clean and designed to be resistant to dents/chips, UV rays, stains and scratches. Includes cable management. Compatible with Fellowes® Cambio™ Height Adjustable Table Base. Base and top sold and shipped separately-order both.
Additional information
| Weight | 122.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.00 × 26.40 × 9.80 in |
| Worksurface Material | High-Pressure Laminate |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Width | 48" |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Overall Width (Max) | 48" |
| Worksurface/Base Color | White |
| Color Family | White |
| Worksurface Depth | 24" |
| Overall Depth (Max) | 24" |
| Weight (Fully Assembled) | 70 lb |
| For Use With | Fellowes® Cambio™ Height Adjustable Base: 9682001 |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Series Name | Fellowes® High Pressure Laminate Top for Cambio™ Base |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Global Product Type | Sit/Stand Worksurfaces |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859740086 |
| MPN | 9649101 |
| Brand | Fellowes® |
















Reviews
There are no reviews yet.