Coze Writing Desk Worksurface, Rectangular, 48″ x 24″, Natural Recon
Login to View Prices
When you’re trying to multitask on your own turf, an intuitive office-furniture solution makes all the difference, so stay as productive in your own digs as you are in the office with Coze writing desks. Attractive and durable with a scratch-, spill-, and stain-resistant laminate surface, Coze worksurfaces pair seamlessly with Coze Post Legs (worksurface and post legs are sold separately-ORDER BOTH). Designed to keep things simple, the underside of the worksurface features pre-drilled holes for easy, one-tool assembly. A complete Coze Writing Desk takes only minutes to assemble.
Additional information
| Weight | 35.3800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.50 × 28.13 × 2.88 in |
| Color Family | Oak |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Width | 48" |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Overall Width (Max) | 48" |
| Worksurface Depth | 24" |
| Overall Depth (Max) | 24" |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately-ORDER BOTH. |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| For Use With | HON® Coze Writing Desk Post Legs, Coze Writing Desk Post Legs with U-Storage Compartment |
| Worksurface/Base Color | Natural Recon |
| Worksurface Material | Laminated Engineered Wood |
| Global Product Type | Desk Tops |
| Series Name | HON® Coze Series |
| Book Box Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 195540114062 |
| MPN | HLCR2448WFH.LNR1NR |
| Brand | HON® |















Reviews
There are no reviews yet.