Virco Mtc Series Mobile Convertible Bench Table 96 X 15 Top
Login to View Prices
Virco MTC Series Mobile Convertible Bench Table 96″ x 15″ Top – For – Table TopGray Nebula Rectangle, High Pressure Laminate (HPL) Top – Adjustable Height – 27″ to 29″ Adjustment x 96″ Table Top Width x 15″ Table Top Depth x 0.75″ Table Top Thickness – Assembly Required – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | T-mold |
| Table Top Width | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Type | Wheel |
| Table Top Depth | 15" |
| Table Top Thickness | 0.75" |
| Color/Finish | Black |
| Top Material | Particleboard |
| Foldable | Yes |
| Frame Color/Finish | Chrome |
| Top Color/Finish | High Pressure Laminate (HPL) |
| Minimum Tabletop Height Adjus | 27" |
| Maximum Tabletop Height Adjus | 29" |
| Height Adjustable | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Product Series | MTC |
| Brand Name | Virco |
| Features | Edge Banding |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | BENCH-MTC8-GRY091BLK01-BLK01 |
| Product Name | MTC Series Mobile Convertible Bench Table 96" x 15" Top |
| Manufacturer Part Number | BENCH-MTC8-GRY091BLK01-BLK01 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | MTC Series Mobile Convertible Bench Table transforms from a table and bench configuration to a bench with a full backrest. Up-lock and down-lock mechanisms with heavy-duty wheels allow simple setup and teardown. Heavy-duty, tubular, steel frame provides long-lasting durability. The 3/4" thick particleboard core with high-pressure laminate is surrounded by T-mold edgebanding to enhance longevity. The 3-1/2" swivel casters include ball-bearing raceways for easy mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |












