The ViewSonic WMK-070 professional micro-adjustable wall mount delivers stability, security, and cable management for the installation of large commercial displays. With an array of flexible adjustment options and a low profile, this fixed mounting solution makes flat panel installation easy.
- Wall Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Can withstand a maximum weight of 250 lb
- Supports the screen size of 100″
Additional information
| Dimensions | 2.20 × 42.80 × 26.30 in |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Screen Size Support | 100" |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <p><b>Viewsonic Digital Displays:</b></p> <ul> <li>CDM5500R</li> <li>CDM5500T</li> <li>IFP6550</li> <li>CDE6510</li> <li>IFP8650</li> <li>CDE7500</li> <li>IFP7550</li> <li>IFP7560</li> <li>CDE5510</li> <li>CDP9800</li> <li>IFP5550</li> <li>CDE8600</li> </ul> |
| Package Contents | <ul> <li>WMK-070 Wall Mount</li> <li>Mounting Hardware</li> </ul> |
| Product Model | WMK-070 |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| Number of Displays Supporte | 1 |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Mounting Pattern | 100 x 100,1070 x 600 |
| Environmental Certification | T�V Rheinland Green Product |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | WMK-070 |
| Brand | ViewSonic |













Reviews
There are no reviews yet.