Viewsonic Vg2239smh 22 Inch 1080p Ergonomic Monitor with Hdmi Displayport and Vga for Home and Office
Login to View Prices
ViewSonic VG2239SMH 22 Inch 1080p Ergonomic Monitor with HDMI DisplayPort and VGA for Home and Office – Ergonomic VG2239SMH – 1080p Monitor with HDMI DisplayPort and VGA – 250 cd/m² – 22″
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | LED Monitor |
| Additional Warranty Informati | <p>1 YR LIMITED</p> |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 10.58 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Operating Power Consumption | 30 W |
| Dynamic Contrast Ratio | 20, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-03-01T06:01:00.000Z |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 16.46" |
| Width With Stand | 20.17" |
| Depth With Stand | 9.43" |
| DisplayPort | Yes |
| Adjustable Display Height | Yes |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Number Of DisplayPorts | 1 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Swivel Angle | 360° |
| Stand Included | Yes |
| Total Number Of HDMI Ports | 1 |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 22" |
| Glass Hardness | 3H |
| Number Of USB Type B Ports | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 20.2" |
| Depth | 2.2" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Certifications & Standards | <li>WEEE</li><li>RoHS</li><li>CE</li><li>CB</li><li>WHQL</li><li>cULus</li><li>ICES003</li><li>FCC-B</li><li>Mexico Energy</li><li>EMC</li><li>EAC</li><li>UkrSEPRO + DoC</li><li>ErP</li><li>REACH SVHC List & DoC</li><li>EEL</li><li>UL-MX-CoC</li> |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | VG |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | ViewSonic |
| Features | Pivot Display |
| Contrast Ratio | 20, 000, 000:1 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VG2239Smh |
| Product Name | VG2239Smh – 22" 1080p Ergonomic Monitor with HDMI, DisplayPort, and VGA |
| Product Line | Graphic |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | VG2239SMH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The ViewSonic®, VG2239Smh is a 22'' (21.5'' viewable) Full HD LED multimedia monitor with future-proof connectivity and full ergonomic functionality ideal for corporate, government and education. With SuperClear ®, MVA panel technology for wide-angle viewing, and 20M:1 dynamic contrast ratio, this monitor delivers incredibly sharp images and video playback. Integrated with HDMI, DisplayPort, VGA and 2 USB ports, the VG2239Smh allows flexible connection to PC systems, laptops and other multimedia peripheral devices. ViewSonic's exclusive ViewMode provides intuitive presets to deliver optimized screen performance in different applications. In addition, Flicker-Free and Blue Light Filter technology help to eliminate eye strain from extended viewing periods. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029801648.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <li>VG2239Smh – 22" 1080p Ergonomic Monitor with HDMI, DisplayPort, and VGA</li><li>Power Cable</li><li>VGA Cable</li><li>DisplayPort Cable</li><li>Audio Cable</li><li>USB Cable</li><li>Quick Start Guide</li><li>ViewSonic Wizard CD (User Guide)</li> |
| Response Time | 5 ms |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 14.92 lb |













