Viewsonic Va951s 19 Inch Ips 1024p Led Monitor with Dvi Vga and Enhanced Viewing Comfort
Login to View Prices
ViewSonic VA951S 19 Inch IPS 1024p LED Monitor with DVI VGA and Enhanced Viewing Comfort – VA951S 19 Inch IPS 1024p LED Monitor with DVI VGA and Enhanced Viewing Comfort
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | LED Monitor |
| Additional Warranty Informati | <p>1 yr limited</p> |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Weight With Stand (Approximat | 6.66 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Operating Power Consumption | 22 W |
| Dynamic Contrast Ratio | 20, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-01-01T06:01:00.000Z |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 15.83" |
| Width With Stand | 16.39" |
| Depth With Stand | 7.84" |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Number Of DVI Ports | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 82 Hz |
| Adjustable Stand Height | No |
| Energy Star | Yes |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 19" |
| Glass Hardness | 3H |
| TCO Certified | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 13.4" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 2.2" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | SXGA |
| Certifications & Standards | <li>cULus</li><li>FCC-B</li><li>ICES003</li><li>Energy Star 7.0</li><li>EPEAT Certified</li><li>UL-MX-CoC</li><li>Mexico Energy</li><li>CE</li><li>REACH</li><li>WEEE</li><li>UkrSEPRO</li> |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | VG |
| Viewable Screen Size | 19" |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Brand Name | ViewSonic |
| Features | Super Clear Image Enhancement Technology |
| Contrast Ratio | 20, 000, 000:1 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VA951S |
| Product Name | VA951S – 19 " 1024p IPS Monitor with Enhanced Viewing Comfort, HDMI and DVI |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Product Line | Graphic |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 5:04 |
| Manufacturer Part Number | VA951S |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Designed for legacy and customized applications that require a 5:4 aspect ratio, the ViewSonic VA951S 19" LED display delivers stunning screen performance with 1280×1024 resolution and SuperClear IPS panel technology. Equipped with ViewSonic's unique ViewMode feature, this display provides intuitive presets that deliver optimized screen performance for different applications. In addition, Flicker-Free technology and a Blue Light Filter help to eliminate eye strain from extended viewing periods. A uniform, matte ID design reduces glare and facilitates easy multiple monitor set up. Versatile connectivity options include DVI and VGA inputs, while a VESA-mountable design provides additional convenience and flexibility. Featuring ENERGY STAR and EPEAT certification, as well as an energy-saving Eco-mode setting, the VA951S offers solid performance while delivering low TCO for a wide range of users. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029489315.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <li>VA951S – 19 " 1024p IPS Monitor with Enhanced Viewing Comfort, HDMI and DVI</li><li>Power Cable</li><li>VGA Cable</li><li>Quick Start Guide</li><li>ViewSonic Wizard CD (User Guide)</li> |
| Response Time | 14 ms |
| Speakers | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 9.15 lb |












