ViewSonic VA2447-MHJ 24 Inch Full HD 1080p Monitor with Advanced Ergonomics, Ultra-Thin Bezel, AMD FreeSync, 100Hz, Eye Care, and HDMI, VGA Inputs for Home and Office
Login to View Prices
With flexible connectivity, wide-angle viewing, and amazing screen performance, the ViewSonic® VA2447-MHJ delivers solid multimedia features and a sleek design at a great value. Featuring frameless MVA panel technology, the VA2447-MHJ delivers stunning brightness and contrast at nearly any viewing angle. A minimalistic design, edge-to-edge screen, and frameless bezel make this an ideal monitor for nearly seamless multi-screen setups. Whether for working at the office, or enjoying entertainment at home, the VA2447-MHJ features an HDMI port and an included HDMI cable for flexible connectivity to PCs, laptops and gaming consoles. A three-year limited warranty, along with one of the industry’s best pixel performance policies, makes the VA2447-MHJ a great overall value choice.
- VERSATILE MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) LED monitor with thin bezels and 100Hz refresh rate
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- ULTRA-SMOOTH GAMING: AMD FreeSync technology enables fluid and tear-free gameplay
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers “Game,” “Movie,” “Web,” “Text,” and “Mono” presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VA2447-MHJ supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI and VGA inputs
Additional information
| Weight | 14.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.90 × 21.30 × 12.70 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Color | Black |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Product Series | VA |
| Product Type | LED Monitor |
| Number of Speakers | 2.0 |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Depth with Stand | 8.78" |
| Number of Screens | 1 |
| Response Time Details | 5ms GTG |
| Response Time | 5 ms |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Width with Stand | 21.26" |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Weight with Stand (Approxim | 10.80 lb |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Swivel,Tilt |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Model | VA2447-MHJ |
| Product Line | Value |
| Speakers | Yes |
| Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Tearing Prevention Technolo | Adaptive Sync |
| Operating Power Consumption | 27 W |
| Energy Star | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz – HDMI 1.4 |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 86 kHz – HDMI 1.4 |
| Screen Size Class | 24" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| VGA | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Height with Stand | 19.88" |
| Mount Type | Wall Mountable,Arm-mountable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Package Contents | <li>VA2447-MHJ – 24" 1080p Ergonomic 100Hz Monitor with FreeSync, HDMI and VGA</li><li>3-pin Plug (IEC C13 / CEE22)</li><li>HDMI Cable (v1.4; Male-Male)</li><li>Quick Start Guide</li> |
| Features | Anti-glare |
| UPC | 0 |
| MPN | VA2447-MHJ |
| Brand | ViewSonic |

























Reviews
There are no reviews yet.