ViewSonic OMNI VX2418C 24 Inch 1080p 1ms 165Hz Curved Gaming Monitor with FreeSync Premium, Eye Care, HDMI and DisplayPort
Login to View Prices
With an immersive 1500R curved screen and Full HD 1080p resolution, the ViewSonic® VX2418C monitor provides an incredible viewing experience for work or play. With features including a high 165Hz refresh rate, 1ms (MPRT) response time and AMD FreeSync Premium technology, this monitor virtually eliminates screen tearing and stuttering for a fluid gaming experience. The VX2418C also comes equipped with ViewSonic exclusive ViewMode™ presets, which offer optimized screen performance for different home entertainment applications such as watching movies, editing files, or playing video games. Two HDMI (v2.0) inputs, and one DisplayPort (v1.2) input offers flexible connectivity for both general use and entertainment.
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX2418C supports laptops, PCs, and Macs with HDMI and DisplayPort inputs
- GAME ON: An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- ULTRA-SMOOTH GAMING: AMD FreeSync technology enables fluid and tear-free gameplay
- MAXIMIZED GAMEPLAY: 165Hz refresh rate and 1ms MPRT response time (with DisplayPort) for ultimate gaming experience
- CURVED DESIGN: 24 Inch Full HD (1920x1080p) 1500R curved gaming monitor with thin bezels
Additional information
| Weight | 9.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.90 × 21.30 × 12.70 in |
| Package Contents | <li>VX2418C – 24" OMNI Curved 1080p 1ms 165Hz Gaming Monitor with FreeSync Premium</li><li>1 x 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22)</li><li>1 x DisplayPort Cable (v1.2; Male-Male)</li><li>1 x AC/DC Adapter</li><li>1 x Quick Start Guide</li><li></li> |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Series | VX |
| Weight with Stand (Approxim | 6.83 lb |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Color | Black |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC),Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Tearing Prevention Technolo | FreeSync Premium |
| Product Type | LED Monitor |
| Number of Speakers | 2.0 |
| Operating Power Consumption | 30 W |
| Number of Screens | 1 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Pixel Pitch | 10.6 mil |
| Response Time Details | 5ms MPRT |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Stand Height | No |
| Dynamic Contrast Ratio | 80,000,000:1 |
| Depth with Stand | 8.23" |
| Width with Stand | 21.26" |
| Additional Warranty Informa | Three-year limited warranty on parts, labor and backlight |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Product Model | VX2418C |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz – DisplayPort 1.2,48 Hz to 144 Hz – HDMI 1.4 |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz – HDMI 1.4,30 kHz to 160 kHz – DisplayPort 1.2 |
| Curved Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Height with Stand | 16.26" |
| Viewable Screen Size | 23.6" |
| Speakers | Yes |
| Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Energy Star | Yes |
| Color Gamut | 72% NTSC,102% sRGB |
| Screen Size Class | 24" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | Omni |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Features | Anti-glare |
| UPC | 0 |
| MPN | VX2418C |
| Brand | ViewSonic |

























Reviews
There are no reviews yet.