Samsung S49C954UAN 49″ Class Dual Quad HD (DQHD) Curved Screen Gaming LCD Monitor – 32:9
Login to View Prices
67 in stock
SKU:
IMSJK1330
Categories: Computer Displays, Monitors
Samsung S49C954UAN 49″ Class Dual Quad HD (DQHD) Curved Screen Gaming LCD Monitor – 32:9 – 49″ Viewable – Vertical Alignment (VA) – 5120 x 1440 – FreeSync – 240 Hz Refresh Rate – HDMI – DisplayPort – USB Hub
- Provides a smooth, stunning gaming experience with added clarity
- USB Type-C allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- 49″ viewable screen size showcases movies, games, and photos with striking clarity
- Dual Quad HD (DQHD) screen mode provides a lively display with added efficiency
- 5120 x 1440 maximum resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- 240 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to ensure maximum productivity
- 32:9 aspect ratio ensures maximum efficiency
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- DisplayPort interface provides efficient and reliable results through a single connectivity
- Put an end to choppy gameplay and broken frames with fluid, artifact-free performance at virtually any frame rate with FreeSync technology
Additional information
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
|---|---|
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Tearing Prevention Technolo | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Screen Size Class | 49" |
| Curved Screen | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Speakers | Yes |
| Product Model | S49C954UAN |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Website Addres | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| USB Type-C | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | S49C954UAN |
| Brand | Samsung |
Be the first to review “Samsung S49C954UAN 49″ Class Dual Quad HD (DQHD) Curved Screen Gaming LCD Monitor – 32:9” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.