Post-it® Super Sticky Easel Pad
Login to View Prices
Post-it® Super Sticky Easel Pad
Post-it® Super Sticky Easel Pad – 30 Sheets – Ruled Front Ruling25″ x 30″ – Self-stick, Resist Bleed-through, Handle, Sturdy Backcard, Universal Slot, Repositionable, Adhesive Backing – 2 / Carton
Additional information
| Weight | 11.2350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.80 × 25.50 × 1.00 in |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Sheet Ruling Size | 1 1/2" |
| Footnote 1 | Faint 1 1/2" ruling |
| Sheet-Ruling Color | Light Gray |
| Headband Strip Color | Yellow/White |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Note-Rule Lines per Sheet | 26 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 18.5 lb Bond |
| Color Family | White |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Back-Cover Material | Cardboard |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Presentation Format |
| Special Features | Vertical-Orientation |
| Pad-Spine Width | 25" |
| Pad Length | 30" |
| Pad-Binding Type | Stapled |
| Sheets per Pad | 30 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 25 x 30 |
| Global Product Type | Easel & Presentation Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 638060662762 |
| MPN | 561WL VAD 2PK |
| Brand | Post-it® Easel Pads Super Sticky |
| product-type | Easel Pad |
| number-of-sheets | 30 |
| front-ruling-type | Ruled |
| ruling-line-color | Blue |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| width | 25" |
| brand-name | Post-it® |
| features | Adhesive Backing |
| length | 30" |
| manufacturer | 3M |
| product-name | Super Sticky Easel Pad |
| product-line | Super Sticky |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>With sheets that can stick almost anywhere, Post-it Easel Pads foster the imaginative thinking that lays the foundation for future growth. So when you want to successfully plan, collaborate and capture and build on ideas, they're ready to help you succeed. These Post-it Easel Pad sheets feature premium paper that has faint blue lines and resists marker bleedthrough. They stick to most surfaces and can be repositioned again and again, without surface damage. The lines are great for helping you keep writing neat and straight. Sturdy backcard features a handle for easy portability and universal slots to fit most easel stands.</p> |
| packaged-quantity | 2 / Carton |
| 0 | 0 |








Reviews
There are no reviews yet.