Lettermark Punched & Perforated Papers with Perforation at 5-1/2″ – White
Login to View Prices
Lettermark Punched & Perforated Papers with Perforation at 5-1/2″ – White
Lettermark Punched & Perforated Papers with Perforation at 5-1/2″ – White – 92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 5 Carton – 2500 Sheets – 500 Sheets per Ream – Sustainable Forestry Initiative (SFI) – ColorLok Technology, Micro Perforated, Acid-free, Elemental Chlorine-free – White
Additional information
| Weight | 25.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.50 × 9.00 in |
| Brightness Rating (Internat | 92 |
| Sheets Per Unit | 2,500 |
| Footnote 1 | Micro-perforated 5.5" from top |
| Paper Perforation | Micro-Perforated 5.5" from Top |
| Interpack Paper Quantity | 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Brightness Rating (US) | 92 |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 814653028140 |
| MPN | 8823 |
| Brand | Lettermark™ |
| product-type | Copy & Multipurpose Paper |
| sheet-size | 8 1/2" x 11" |
| environmental-certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| sheet-standard | Letter |
| basis-weight | 20 lb |
| grammage | 75 g/m² |
| product-color | White |
| total-number-of-sheets | 2500 |
| sheets-per-ream | 500 |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brightness | 92 |
| features | Elemental Chlorine-free |
| manufacturer | Domtar, Inc |
| product-name | Punched & Perforated Papers with Perforation at 5-1/2" – White |
| print-technology | Laser |
| product-line | Punched & Perforated |
| application-usage | Coupon |
| manufacturer-part-number | 8823 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Lettermark Perforated Papers make it convenient and easy to create professional-quality documents. ColorLok technology produces bolder blacks and vivid colors with inkjet printing and better quality and performance with laser printing. 20 lb. paper works well with laser printers, desktop inkjet printers and copiers. Paper is microperforated at 5-1/2". Letter-size paper is perfect for forms, invoices, statements, coupons and more.</p> |
| packaged-quantity | 5 Carton |
| 0 | 0 |








Reviews
There are no reviews yet.