Vertical Classroom Organizer, 6 Shelves, 11.88 x 13.25 x 18, Purple
Login to View Prices
Stores, protects, and organizes. Perfect for printouts, reading materials, assignments, and art supplies in the classroom. Sturdy multi-layer construction plus easy assembly.Package Includes: Shell; Dividers; Channels; Instructions
Additional information
| Weight | 3.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 18.00 × 1.50 in |
| Height | 18" |
| Color(s) | Purple |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Width | 11.88" |
| Depth | 13.25" |
| Global Product Type | Classroom Literature Sorters |
| Package Includes | Instructions |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Total Recycled Content Perc | 60% |
| Literature Sorter Type | Open Front |
| Number of Compartments | 6 |
| Color Family | Purple |
| UPC | 043859607310 |
| MPN | 3381201 |
| Brand | Bankers Box® |














Reviews
There are no reviews yet.