Simple, yet elegant in design, the Dimmable-Bar LED Desk Lamp’s slim, inverted-L-bar format features a 180° pivoting arm for angling the lamp head to achieve the perfect lighting zone. Depending on the specific situation at hand, you can also alter this lamp’s color temperature and brightness level. Three adjustable temperature modes, with associated brightness intensities, allow you to tailor the lighting for resting, focusing or reading. Cost-effective LEDs last for up to 50,000 hours of continuous use and require 85% less energy than incandescent lamps, while Bostitch® proprietary LED technology provides mood-enhancing, full-spectrum light that better mimics natural daylight, resulting in true-to-life colors and reduced eyestrain. Shadow, flicker-, halo- and glare-free.Package Includes: (1) 5.5 W LED Bulb Array; (1) AC Adapter
Additional information
| Weight | 2.4870 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.44 × 6.81 × 7.19 in |
| Bulb Wattage | 5.5 W |
| Package Includes | (1) AC Adapter |
| Switch Type | Push-Button |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Light Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Plug Type | 2 Prong |
| Global Product Type | Desk & Task Lamps |
| Switch Settings | Three-Level |
| Footnote 1 | Max Brightness: 300 Lumens, Color Temperature Settings: 2700k, 4000k and 6500k |
| Neck Type | Folding |
| Base Color | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Cord Length | 4 ft |
| UPC | 842048031819 |
| MPN | VLED1813WH-BOS |
| Brand | Bostitch® |














Reviews
There are no reviews yet.