Value Line Stainless Steel Shears, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Offset Black Handle
Login to View Prices
876 in stock
SKU:
ACM13135
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Westcott has provided the world with innovative and well designed products for over a century… at affordable prices, without sacrificing quality. A great value, these all-purpose scissors feature lightweight, rust-resistant stainless steel blades. Equipped with comfortable plastic handles. Suitable for light duty use in the home or office.
Additional information
| Weight | 0.1280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.60 × 3.13 × 0.50 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Cut Length | 3.5" |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Scissors Handle Type | Offset |
| Handle Color | Black |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577131354 |
| MPN | 13135 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “Value Line Stainless Steel Shears, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Offset Black Handle” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.