V7 KU350US USB Quiet Keyboard – US Layout – English (US) – QWERTY – Business – Black – USB-A Connectivity – Full Size – USB Interface – Plug and play – Windows – MacOS – ChromeOS – Multimedia keys – Lasered keycaps – Multimedia Hot Key(s)
Login to View Prices
5660 in stock
The KU350US from V7 is a full-size, wired keyboard built for functionality and all day comfort. The media hot-keys allow you to quickly access several basic functions which is a real time saver. The KU350UK is comfortable to use and looks great in any workspace, plus it features a dependable USB wired connection for wide compatibility. The keyboard is built to last, featuring a durable spill-resistant design and sturdy adjustable legs, plus it comes with 2 year warranty.
- Easy to read laser etched key caps prevent character fading
- Low profile design with squared key caps for improved typing comfort, accuracy, & noise reduction
- Multimedia F-keys for quick access to various functions such as email, favorites, and volume controls.
- Standard USB design for a flawless & stable connection
Additional information
| Weight | 1.0700 lbs |
|---|---|
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Keyboard/Keypad Connectivit | Cable |
| Operating System Compatibil | Mac OS,ChromeOS,Windows 10,Windows 11 |
| Keyboard/Keypad Features | Full-size Keyboard,Quiet Keys,Plug & Play,Low-profile Keys,Spill Resistant,Adjustable Feet |
| Keyboard/Keypad Width | 5.28" |
| Package Contents | <ul><li> KU350US Keyboard</li><li> Warranty</li></ul> |
| Product Model | KU350US |
| Hot Keys | Multimedia |
| Product Type | Keyboard |
| Localization | English (US) |
| Keys Layout | QWERTY |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Keyboard/Keypad Host Interf | USB Type A |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 1.06" |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | KU350US |
| Brand | V7 |
















Reviews
There are no reviews yet.