Logitech G512 CARBON LIGHTSYNC RGB Mechanical Gaming Keyboard with GX Brown switches and USB passthrough (Tactile)
Login to View Prices
Take your game to a new level with Logitech G512, a RGB mechanical gaming keyboard that with gaming features in a modern and sleek design. Customize full-spectrum RGB lighting for any or every key from approximately 16.8 million brilliant colors. LIGHTSYNC technology takes the lighting experience to a whole new level with game-driven lighting colors and effects. A USB passthrough port makes it easy to plug in your mouse, flash drive or phone for direct data transmission or charging. The aluminum alloy top case enables a bladelike chassis with a beautiful brushed metal finish. Use Logitech G HUB software to easily program a full row of Function keys to put lighting, volume, media control and more at your fingertips. Cable Length – 6 feet
- LIGHTSYNC RGB ? Personalize lighting for each individual key, customise lighting effects and enjoy in-game integrations from a spectrum of ~16.8M colours with Logitech G HUB.*
- *Requires Logitech G HUB software, available at LogitechG.com/downloads.
- MECHANICAL SWITCHES ? GX Brown is a traditional mechanical switch providing discernible actuation for gamers who prefer direct tactile feedback. This keyboard is also available in Linear and Clicky switch versions (sold separately).
- AIRCRAFT-GRADE ALUMINIUM ALLOY ? Aircraft-grade 5052 aluminium top case is anodized and brushed for a slim, premium design plus rigid durability.
- FULL FUNCTION KEYS ? Media and lighting controls are right at your fingertips. Use FN + F keys to control volume, play and pause, skip track, mute, toggle lighting, enter game mode, etc.*
- LOGITECH G HUB SOFTWARE ? Customize lighting, Game mode and macro custom programming with downloadable Logitech G HUB software.
- USB PASSTHROUGH ? It?s a snap to plug in your mouse, flash drive or phone for direct data transmission or charging using the convenient USB passthrough port.
Additional information
| Weight | 2.4300 lbs |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Operating System Compatibil | Windows 7 |
| Keyboard/Keypad Width | 17.52" |
| Localization | English |
| Keyboard/Keypad Height | 1.40" |
| Manufacturer | Logitech |
| Package Contents | <ul> <li>G512 LIGHTSYNC RGB Mechanical Gaming Keyboard</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Product Model | G512 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | USB Extension Port |
| Product Series | G |
| Hot Keys | Windows Key |
| Keyboard/Keypad Host Interf | USB 2.0 |
| Product Color | Carbon |
| Platform Supported | PC |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.20" |
| Keyboard/Keypad Connectivit | Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 920-009342 |
| Brand | Logitech |




















Reviews
There are no reviews yet.