V7 3.5mm Noise Isolating Stereo Earbuds with In-line Mic, iPads, iPhones, iPod, Tablets, Smartphones, Laptop Computer, Chromebook, PC, Black
Login to View Prices
The V7 Stereo Earbuds with In-line Mic let you switch seamlessly between music and calls. Enjoy premium design features such as mic and earphone noise isolation. 9mm drivers deliver excellent sound quality every time. With 3 sizes of ear cups, users can enjoy long-lasting, all-day comfort.
- Lightweight, In-Ear Design
- Noise Isolating
- Inline Microphone and remote
- 3.5mm connector
- Includes 3-sets of ear gels
Additional information
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
|---|---|
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Color | Black |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Driver Size | 0.35" |
| Noise Canceling | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Package Contents | <ul><li> Stereo Earbuds w/Inline Mic</li><li> 3 x Sizes of ear gels</li></ul> |
| Product Model | HA220 |
| Features | Noise Isolation,In-Line Controller,In-line Mic,Lightweight,Comfortable |
| Impedance | 32 Ohm |
| Earpiece Design | Earbud |
| Form Factor | In-ear |
| Microphone Design | On-cable |
| Cable Length | 3.94 ft |
| Product Type | Earset |
| Application/Usage | Music,Voice Call |
| Environmental Certification | RoHS |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | HA220 |
| Brand | V7 |
















Reviews
There are no reviews yet.