Innovera® USB 3.0 Flash Drive is an ultra-fast drive with a no-loss, retractable cap. USB flash drives are a convenient and secure way to move and store your digital files. Simple plug-and-play design. Great for sharing photos, presentations, files and documents. Great on-the-go flash drives that are perfect for packing in a laptop bag, briefcase, purse, or backpack for easy transfer of files from one computer to another. Compatible with all standard USB ports.
Additional information
| Weight | 0.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.25 × 4.50 × 0.40 in |
| Connector/Port/Interface | USB 3.0 |
| Ship Class Code | H |
| Global Product Type | USB Flash Drives |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Operating System Compatibil | Windows® |
| Drive Write Speed | 20 MBps |
| Reading Speed | 20 MBps |
| Weight | 0.8 oz |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 686024002444 |
| MPN | 82316 |
| Brand | Innovera® |

















Reviews
There are no reviews yet.