Tech-No-Tear Poly/Paper CD/DVD Sleeves, 1 Disc Capacity, White, 100/Box
Login to View Prices
Trust CDs and DVDs to these superior, tear- and moisture-resistant sleeves. Sleeves are lined with polypropylene to keep contents dry and abrasion free. Providing excellent all-around protection, they also feature a poly window for easy viewing of each disc’s label. Flaps are ungummed with a tuck-in tab to keep your disc secure.
Additional information
| Weight | 1.0130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 5.25 × 3.38 in |
| Ship Class Code | J |
| Global Product Type | Media Sleeve Pockets |
| Media Sleeve Type | |
| Disc Capacity (text) | 1 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Media Stored | DVD |
| Width | 5.75" |
| Closure Type | Locking Tab |
| Material(s) | Tech No-Tear Poly |
| Height | 5.75" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227772039 |
| MPN | QUA77203 |
| Brand | Quality Park™ |












Reviews
There are no reviews yet.