The high-performance Lexar JumpDrive S80 USB 3.1 flash drive allows you to quickly and securely transfer photos, videos, and files. Now you can quickly transfer a 3 GB 4K movie clip in less than one minute, compared to the four minutes it takes using a standard USB 2.0 drive. This drive also has advanced security software to help give you peace of mind knowing your files are safe. It’s also backward compatible with USB 3.0 and 2.0 devices, providing added versatility.
Additional information
| Weight | 0.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 4.00 × 0.45 in |
| Ship Class Code | H |
| Global Product Type | USB Flash Drives |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Operating System Compatibil | Windows® |
| Reading Speed | 150 MBps |
| Color(s) | Black |
| Connector/Port/Interface | USB 3.1 |
| Drive Write Speed | 60 MBps |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 843367120192 |
| MPN | LJDS80-128BNBNU |
| Brand | Lexar™ |












Reviews
There are no reviews yet.