Ultra Strong Tall Kitchen Trash Bags, Drawstring, 13 gal, 23.75″ x 24.88″, White, 110 Bags/Box, 3 Boxes/Carton
Login to View Prices
Strong and durable; easy to lift and carry. Convenient drawstring closure. Patented Arm & Hammer™ Odor Neutralizer eliminates garbage odors without adding any unwanted scents or fragrances; leaves your kitchen smelling the way you want.
Additional information
| Weight | 17.2860 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.81 × 10.38 × 10.69 in |
| Height | 24.88" |
| Special Features | Single-Roll Boxes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Grade | Regular-Duty |
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Waste Bag Thickness | 0.9 mil |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Flat |
| Maximum Volume Range | 11 to 15 gal |
| Maximum Volume Capacity | 13 gal |
| Waste Bag Closure Type | Drawstring |
| Global Product Type | Tall Kitchen Trash Bags |
| Ship Class Code | B |
| Width | 23.75" |
| Waste Bag Material(s) | Plastic |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 013700016738 |
| MPN | E3-3368 |
| Brand | Hefty® |















Reviews
There are no reviews yet.