Recycled Low-Density Polyethylene Can Liners, 45 gal, 1.1 mil, 40″ x 46″, Clear, Perforated, 10 Bags/Roll, 10 Rolls/Carton
Login to View Prices
Can liner with equivalent strength of 2.0 mil liner. Perforated roll for easy dispensing. Coreless rolls save space and material.
Additional information
| Weight | 13.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 19.50 × 3.75 in |
| Waste Bag Thickness | 1.1 mil |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Flat Pack/Roll | Perforated Roll |
| Width | 40" |
| Maximum Volume Capacity | 45 gal |
| Maximum Volume Range | 41 to 50 gal |
| Minimum Volume Capacity | 40 gal |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Height | 46" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 10% |
| Ship Class Code | B |
| Grade | Extra Heavy-Duty |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Waste Bag Material(s) | Low-Density Polyethylene (LDPE) |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 749507988779 |
| MPN | X8046SCKR01 |
| Brand | Boardwalk® |














Reviews
There are no reviews yet.